Telefon: 016 6216538
   

  Choroby kotów

CHOROBY ZAKAŹNE KOTÓW

 

Katar koci

Jest to potoczna nazwa choroby wywoływanej przez herpesvirus, kaliciwirus lub oba wirusy jednocześnie. Wirusy atakują zwykle kocięta. Główne objawy to zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek (wycieki śluzowo-ropne, zaczerwienienie i obrzękiem śluzówek, trudnością z oddychaniem, ) a także zapalenie śluzówki jamy ustnej (gorączka, osłabienie, ślinotok, pęcherzyki i nadżerki w jamie ustnej).
Choroba ta rzadko jest śmiertelna ale nie leczona często prowadzi do powikłań.

 

Panleukopenia – Tyfus koci

Choroba wywoływana przez parvowirus. Dotycz głównie kotów młodych (od 6 tyg. Do 4 mcy). Objawy to apatia, brak apetytu, ból brzucha, później wymioty, biegunka. U nieleczonych zwierząt śmiertelność jest wysoka.

 

FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej

Choroba wywoływana przez koronawirus. Chorują koty młode (poniżej 4 lat) Początkowo objawy to gorączka i osłabiony apetyt. Potem dołącza się wychudzenie, niedokrwistość, powiększenie brzuszka i zmiany w oczach. Choroba jest nieuleczalna, prowadzi do cierpienia zwierzęcia.

 

FelV – białaczka kotów

Wywoływana przez retrowirus, najbardziej wrażliwe są kocięta poniżej 12 tyg. , oraz koty swobodnie wychodzące Do rozwoju objawów może dojść po kilku miesiącach lub latach od zakażenia (głównym źródłem zakażenia jest ślina). Początkowo objawy to osłabienie, brak apetytu, wychudzenie, niedokrwistość, częste infekcje, a także zapalenie dziąseł, uszu ogólnie koty wyglądają na zaniedbane. Zakażenie wirusem FeL V wywołuje nowotwory, zaburzenia neurologiczne (m.in. drgawki, porażenie kończyn), oraz problemy z płodnością.

Choroba jest nieuleczalna.

 

FIV – „koci AIDS”

Tak jak poprzednia choroba, jest wywoływana przez retrowirusa.
Główne objawy to zapalenie dziąseł i jamy ustnej (zaczerwienienie, ślinotok), nawracające infekcje i zakażenie skóry. Często występuje biegunka.

Szczepienie ochronne, ma na cele zapobieganie m.in. w/w chorobom. Najlepiej jest zaszczepić kocię w wieku ok. 8-9 tyg. Musi ono być najpierw odrobaczone.

Program szczepień kotów
Wiek w tygodniach      
6-7 Odrobaczenie    
8-10 1. dawka    
10-12   1. dawka  
12-14 2. dawka   1. dawka
14-16   2. dawka  
16-18     2. dawka
Szczepienia przypominające co rok

 

SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE JEST OBOWIĄZKOWE DLA KAŻDEGO KOTA, KTÓRY UKOŃCZYŁ 12 TYG. ŻYCIA!!!!

 

Pasożyty wewnętrzne:

Koty są żywicielami wielu płazińców (Taenia taeniaeformis, dipilidium caninum, Echinococcus multilocularis) tęgoryjców (Ancylostoma tubaeforme) oraz obleńców: nicienie płucne (Aelurostrongylus abstrusus) , glisty z rodzaju Ascarida (Toxocara cati) , oraz Capillaria.

Najczęściej do inwazji dochodzi poprzez zjedzenie żywiciela pośredniego np. myszy lub zakażenie w macicy i przez mleko matki.

Koty należy regularnie odrobaczać co 2-3 miesiące.

 • Lecznica:
  (016) 621-65-38
 • Lek. wet. Gudz Grzegorz:
  603 859 460
 • Tech. wet. Gloc Jan:
  603 666 707
 • Lek. wet. Czekańska Dagmara:
  605 330 555

Miesiąc marzec jest ogólnopolskim miesiącem sterylizacji.
Lecznica US-WET bierze udział w tej akcji. Więcej można przeczytać na stronie akcji.

Aby zobaczyć inne podkarpackie gabinety biorące udział w akcji kliknij tutaj.

US-WET Lecznica dla zwierząt